Bašnovský mokřad leží asi 0,3 km jihovýchodně od obce Střížovice, geomorfologicky patří do Hornomoravského úvalu. Vyskytuje se zde chráněný druh žáby – kuňka obecná, někdy také nazývaná pro své zbarvení břicha kuňka ohnivá (Bombina bombina, Linné 1761).
Jedná se o bezodtokovou oblast s povodím 2,1 km2, kerá se nachází v mělké přirozené depresi v nivě řeky Moravy. Vlastním mokřadem procházejí 3 meliorační kanály, které se spojují v jeden tok zvaný Panenský. Ten pak ústí z pravé strany do řeky Moravy u obce Kvasice. Bašnovský mokřad je pozůstatkem někdejší bažiny zbylé po regulaci řeky Moravy. Celková rozloha mokředu i s ochranným pásmem je 46 ha, z toho větší polovina je mokřadem, jehož rozšiřování a ústup souvisí s množstvím atmosférických srážek.
Souhrnně bylo doposud v mokřadu zjištěno 74 zvláště chráněných druhů živočichů, z toho 22 druhů kriticky ohrožených, 30 druhů silně ohrožených a 22 druhů ohrožených. Z obojživelníků se zde vyskytuje čolek obecný, čolek velký, kuňka obecná, blatnice skvrnitá, ropucha obecná, ropucha zelená, rosnička zelená, skokan hnědý, skokan ostronosý a skokan štíhlý. Počtem druhů je Bašnov jednou z nejbohatších lokalit obojživelníků na Kroměřížsku.